O MODULU

REGULATIVE U POLJOPRIVREDI EVROPSKE UNIJE

Kurs je namenjen studentima svih studijskih programa osnovnih i integrisanih studija

Nastavnici:
Prof. dr Zoran Njegovan, redovni profesor
Prof. dr Katarina Đurić, vanredni profesor
Prof. dr Dejan Janković, vanredni profesor
dr Dragan Milić, docent

Saradnici na vežbama:
MSc Mirela Tomaš Simin, asistent
MSc Danica Glavaš – Trbić, asistent
dr Marica Petrović, asistent

Status predmeta: Izborni

Cilj predmeta:
Cilj predmeta je da studentima pruži osnovna znanja i približi suštinu teorije i prakse EU kao supranacionalne organizacije koja poslednjih više od pola veka ostvaruje značajan uticaj na makroekonomske tokove u svim oblastima i sferama globalne zajednice. Kao poseban cilj se nameće i potreba kompleksnijeg i egzaktnijeg izučavanja poljoprivrede EU, posebno njene agrarne politike, i politike ruralnog razvoja, sa ciljem da se ona koristi kao model i osnova za izgradnju sistema, instrumenata i mera ekonomske politike u oblasti agroprivrede Srbije koja se nalazi u procesu pridruživanja. Pritom se kao osnovni cilj nameće i potreba da se saznanja o poljoprivredi EU adaptiraju za potrebe studenata različitih studijskih programa Poljoprivrednog fakulteta.

Ishod predmeta:
Program predmeta je podešen tako da studentima približi suštinu funkcionisanja EU, posebno njene poljoprivrede, obezbeđujući im potrebna znanja, veštine, podižući njihov kapacitet i čineći ih kvalifikovanim da stečena znanja o EU i njenoj poljoprivredi implemetiraju u svome poslu i na adekvatan način ih prenesu u praksu.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Opšti deo:
Osnivanje i razvoj EU (polazni i opšti ciljevi osnivanja EU i njena proširenja novim članicama); Institucije EU (posebno bi se obrađivala ekonomska integracija u istorijskoj i političkoj perspektivi); Evropska ekonomija (stanovništvo, nacionalni dohodak, monetarna unija, ekonomski razvoj, tržište rada, trgovina, uvećanja EU, i sl.); Agrarni resursi i agrarna struktura EU (poljoprivredno stanovništvo, broj aktivnih poljoprivrednika i njihova starosna, polna i obrazovna struktura, broj stalno zaposlenih u poljoprivredi, poljoprivredno zemljište, posedovna struktura i struktura proizvodnje u pojedinim državama članicama, doprinos poljoprivrede bruto domaćem proizvodu u pojedinim zemljama EU); Zajednička agrarna politika (početni ciljevi i principi, reforme od 1962. godine do danas, Zjednička agrarna politika EU i pregovori Svetske trgovinske organizacije, mehanizmi funkcionisanja zajedničkog tržišta poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, sistem subvencionisanja poljoprivrede, poljoprivredni savetodavni sistem, fondovi za finansiranje poljoprivrede i ruralnog razvoja, itd.); Politika ruralnog razvoja kao drugi stub Zajedničke agrarne politike;Sistem poljoprivrednog savetodavstva EU; Trgovina poljoprivredno-prehrambenim proizvodima između Republike Srbije i EU.

Specijalni deo:
Regulative EU u pojedinim oblastima poljoprivrede. Za svaku nastavnu jednicu predviđena su kratka uvodna teorijska predavanja profesora, a zatim je predviđena diskusija u kojoj studenti aktivno učestvuju.

Vežbe:
Prezentacije studentskih seminarskih radova sa diskusijom.

Literatura:
Đurić, K., Janković, D., Milić, D., Tomaš Simin, M., Glavaš-Trbić, D.: “Regulative u poljoprivredi Evropske unije” 2019, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.

Broj časova aktivne nastave u toku semestra Predavanje: 30 Vežbe: 30